Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri din prestari servici
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri din prestari servici

Veniturile din prestari servici sunt asimilate veniturilor din consultanta?Multumesc!
Nu. Veniturile realizate din activitati de consultanta sunt cele prevazute in codurile CAEN 6920,7021,7022 si 7112.
Va recomanda sa cititi si ce a scris Avocatnet.ro :

www.avocatnet.ro/content/art...

Dexonline.ro:

CONSULTÁNT, -Ă, consultanți, -te, s. m. și f. Specialist care oferă opinii, concluzii în chestiuni care privesc specialitatea sa. – Din fr. consultant.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner

CONSULTÁNȚĂ s. f. Activitate depusă de un consultant. – Consult + suf. -anță.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner
Firma presteaza servicii stomatologice.Deci veniturile din clasa 704 nu pot fi considerate venituri din consultanta nu?
Nu este consultanta, decat daca exista vreun document de unde ar rezulta ca oferiti consultanta.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Sa glumim. Se poate considera consultatia,consultanta ?