Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la drept de proprietate

Buna ziua,

As dori sa stiu cum trebuie sa procedez ,pentru a renunta in favoarea fiului meu de 12 ani,la partea mea de proprietate pentru un teren si o casa.

Huminiuc V.
In primul rand proprietatea trebuie acceptata, pt ca regula ce opereaza este "nu pot sa dau ceea ce nu am";
Dupa aceea, va ganditi la donatie, act care se face la notariat.
Inocentia
in masura in care sunteti coproprietar pe acel teren si masina , mergeti la notar si faceti act de donatie .
Da, trebuie sa faceti o donatie, astfel ca trebuie sa va deplasati la un notar public.
Vedeti ca se plateste o taxa si onorariul notarului ca si in cazul contractului de vanzare-cumparare.Nu exista diferenta.

avocat Claudiu Lascoschi
Pentrua primi o informatie corecta trebuie totusi sa specificati ce fel de titlu de proprietate aveti.
Spre exemplu,daca este vorba de o mostenire si sunteti amandoi mostenitori nu este nevoie de o donatie.
Buna ziua.Cu amabilitatea dv.as dori cateva lamuriri referitor la mostenire.Sunt singurul fiu al tatalui meu care este octogenar si locuieste singur intr-un apartament la care este proprietar de drept,fara nici un fel de datorii sau litigii.
Eu nu doresc sa mostenesc nimic din tot ce-i apartine si intreb daca impotriva vointei mele pot fi angrenat in vreun fel la o eventuala succesiune sau altceva asemanator referitor la mostenire.
cu multumire,ionut.
hernea, utilizator