Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Deschidere drept la pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Deschidere drept la pensie pentru limita de varsta

Barbat nascut in luna iulie 1952, angajat inca cu vechime in munca de 42 de ani poate iesi la pensie acum, daca se are in vedere anexa nr.5 la Legea nr.263/2010?
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in iulie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in iulie 2012, adica oricand de acum inainte.

3. Ati putea beneficia si de pensie anticipata (fara diminuare) oricand, inainte de a implini 65 de ani, daca ati avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.
Conform anexei 5 iesiti la pensie la 65 ani, deci iulie 2017...
Multumesc pentru raspunsuri!