avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila retragere asociati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila retragere asociati

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati. O micro infiintata in iulie 2014 cu 2 asociati, decide ca in luna oct sa renunte la actiuni, in Iocul celor 2 vor fi alti 2 noi asociati. Ce inregistrari contabile se fac in acest caz? Mentionez ca in balanta avem sold si in contul 4551.

va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: mary_catalina , utilizator 17:55, 6 Noiembrie 2014
Inregistrarile contabile au legatura cu veniturile, cheltuielile firmei si nu cu membrii asociati.Este vorba de capital social sau de actiuni?- va referiti la micro.
Da, este vorba de micro, si cei doi deja au facut cesiune parti sociale. Insa nu stiu care este monografia contabila.
Daca doar s-au cesionat partile sociale si capitalul social ramane acelasi, nu trebuie sa faceti nici o inregistrare contabila. Sa verificati totusi in actul constitutiv actualizat care este capitalul social si sa verificati soldul contului 1012 din contabilitate.

Daca s-a majorat capitalul social odata cu cesiunea de parti sociale, trebuie sa inregistrati capitalul social subscris:
456=1011
si varsarea capitalului social
1011=1012
5121=456 (daca se incaseaza prin banca) sau 5311=456 (daca se incaseaza numerar).

Referitor la contul 4551:
1. daca fostii asociati nu renunta la suma imprumutata, o veti transfera in contul 462, prin nota: 4551=462
2. daca fostii asociati cesioneaza si imprumutul catre actualii asociati, suma trebuie transferata in noile analitice ale contului 4551 (nota 4551.x=4551.y)
3. daca fostii asociati renunta la imprumutul catre societate, suma ar trebui trecuta pe venituri
4551=7588

Bineinteles ca alegeti o varianta in functie de documentele justificative pe care le detineti.

O zi buna
Ultima modificare: Marți, 4 Noiembrie 2014
rodicaguse, utilizator
Multumesc pt ajutor. In cazul in care fostii asociati cesioneaza si imprumutul catre actualii asociati, mai este nevoie de intocmirea unor anumite documente?

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 6 Noiembrie 2014
mary_catalina, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer din contul de capital in contul curent miki24 miki24 Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile facute pentru a transfera cei 200 lei din contul de capital in contul curent. Eu am procedat asa, ... (vezi toată discuția)
Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin conversia imprumutului scorus69 scorus69 Buna sera va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce ... (vezi toată discuția)