Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna auto cu vinovat asigurat in Italia
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna auto cu vinovat asigurat in Italia

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu informatii pentru a rezolva urmatoarea situatie:
Sunt pagubit intr-un dosar de dauna auto, vinovatul fiind o persoana cu RCA al unei firme de asigurari din Italia. Societatea de asigurari din Romania care reprezinta asiguratorul italian, la care s-a deschis dosarul de dauna, nu reuseste sa imi dea un raspuns clar privind plata. Ma chinui de mai bine de 4 luni sa rezolv problema, dar sunt plimbat de la un birou la altul fara sa mi se rapsunda clar. Daca ati trecut prin astfel de situatii si ma puteti ajuta va rog sa-mi dati detalii. Multumesc.
In mare parte, fiecare asigurator din afara, are un corespondent in Romania. Incercati la BAAR.
Buna ziua,
Este o practica des intalnita ca asiguratorul/raprezentantul sau sa tergiverseze dosarul de dauna si chiar sa va refuze despagubirea. Transmiteti o notificare catre reprezentantul asiguratorului pe Romania ii care sa ii cereti sa plateasca iar daca nu primiti niciun raspuns sau refuza, va trebui sa formulati actiune in instanta prin care sa cereti obligarea asiguratorului la plata despagubirii.
Succes!