Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto

Buna ziua sunt un posesor de autovehicul pe care as dori sa-l radiez la cerere din circulatie si de la finante fara sa predau masina la centrul de colectare . Detin talonul , CIV -ul masini si numerele de inmatriculare , extras CF ca detin spatiu de depozitare ,dovada plati la finante ca am platite datoriile catre stat cu toate astea nu pot radia din circulatie si de la finante masina deoarece finantele nu vor sa faca acest lucru . Mi se spune ca daca as locui in judet s-ar putea dar ptr.ca locuiesc la oras nu se poate nu se aplica aceiasi lege . Va rog sa ma indrumati ce as putea face in continuare ptr. a-mi rezolva aceasta problema .
Va multumesc anticipat .
Pentru radiere auto la cere este necesar sa depuneti la autoritatea fiscala documentul original si copie din care rezulta ca detineti act spatiu =garaj,curte,teren-unde sa depozitati auto
Situatia este ca spatiul respectiv nu este pe numele meu dar am mutatie la acea adresa unde locuiesc in concubinaj cu detinatoarea spatiului de peste 20 ani .
Nu trebuie sa predati talonul/numerele. De ce aruncati niste bani?! Majoritatea jipanelor cu motoare de peste 3000 cmc sunt radiate de la taxe si impozite.Dati o declaratie pe proprie raspundere autentificata (adica la notar) prin care aratati ca nu mai folositi autovehiculul respectiv pe drumurile publice.E vorba despre o declaratie pe proprie raspundere ca autovehiculul este scos din uz. Stie notarul ce si cum. Declaratia o depuneti la serviciul/directia taxe si impozite din primaria de domiciliu. Daca aia nu vor si nu vor, angajati un avocat si mergeti pe contencios ad-tiv. Va explica avocatul.
DlGoe, utilizator
Multumesc voi incerca asa .
Impozitul este pe proprietate indiferent ca o folosesti sau nu.scoate din circulatie dupa care spui cati au desmembrat persoane necunoscute.