Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces pentru plata facturilor restante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces pentru plata facturilor restante

Va rog dat-mi un sfat intr-o situatie aberanta:am locuit impreuna cu mama mea vitrega, suportant impreuna cheltuielile de intretinere.Ea fiind pensionara,ii lasam banii sa plateasca la incasatorii care veneau acasa.M-am mutat de 2 ani ,logic ca nu i-am mai dat nimic de atunci, dar am platit impozitul anual si asigurarea locuintei.M-a amenintat de curand ca ma da in judecata sa-i dau banii de intretinere pe ultimii 5 ani, nu recunoaste ca ii dadeam banii la mica intelegere, nu exista conflict intre noi atunci.Are nevoie de bani si se chinuie sa scoata de la mine pe orice cale.Facturile la utilitati vin pe numele meu , fiind titulara contractelor.Ce sanse sunt de ambele parti intr-un asemenea proces?Multumesc.
ar fi fost bine daca macar ati fi avut martori care sa va sustina . Ma gandesc insa si la faptul ca daca va invoca niste creanta de acum 5 ani, acestea ar putea fi prescrise.