avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL cu functia de Director General
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL cu functia de Director General

Buna ziua,

Incepand cu data de 01.11.2014 Directorul nostru general (angajat cu CIM) a fost numit administrator, va rog sa-mi spuneti daca aceasta modificare a statutului implica (mentionez ca societatea este SRL cu 140 angajati) :
a) modificari din punct de vedere CIM.
b) in template-ul contractului nostru de munca (cel pe care-l semneaza angajatii noi) acum este mentionat in felul urmator: " reprezentata legal prin d-l ______________, in calitate de DIRECTOR GENERAL; iar la semnatura apare Angajator Director General_____.
c) daca mai sunt si alte lucruri pe care eu le-am omis va rog sa-mi spuneti.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:00, 5 Noiembrie 2014
Nu trebuie sa fie obligatoriu modificari in c.i.m., calitatea de administrator o poate exercita prin actul de numire.

Prin urmare, persoana poate cumula activitati in baza a doua contracte diferite, unul de munca si unul de mandat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitatea de director general OANA GORAN OANA GORAN este pfa consultanta dar semneaza cate in calitate de dir general. e ok sa se faca o hot a adunarii generale prin care sa-l numeasca pe x sa semneze actele in ... (vezi toată discuția)
Administratorul special dijmarescu dijmarescu Buna ziua, Poate o persoana sa fie in acelasi timp angajata cu CIM la o firma intr-o functie de conducere si administrator judiciar la aceeasi ... (vezi toată discuția)
Administrator - director general suciu_diana suciu_diana Buna ziua, corectati-ma daca gresesc: Administratorul este cel numit prin statut si act constitutiv / contract de mandat. Directorul general apare in ... (vezi toată discuția)