Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calitatea de coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calitatea de coasigurat

buna ziua tuturor !
va rog sa ma ajutati cu un sfat in urm situatie:
Sunt divortata legal din 2010, dar locuim inca impreuna . Doar eu lucrez cu contract de munca (deci am asigurare medicala), nici el (fostul sot), nici fiica noastra -studenta in anul I, nu au nici un venit.
Intrebarea mea: pot sa ii iau pe FOSTUL SOT si pe fiica mea ca si coasigurati, si cum trebuie sa procedez ?
intreb deoarece fostul sot are nevoie de internare(pt. o operatie de glaucom) si in situatia financiara in care suntem....
multumesc anticipat pt. raspuns!
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Copiii si fostii soti nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Studentii de pana la 26 de ani beneficiaza de asigurare de sanatate, fara a plati contributii la stat, daca nu au venituri din munca.
www.avocatnet.ro/content/art...
~ Conținut șters la cerere ~