avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria cu viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria cu viza de flotant

Buna ziua, sunt nascuta in Constanta dar acum 8 ani m-am mutat in Bucuresti si acum am buletin de Bucuresti. In luna ianuarie as dori sa fac cununia civila in Constanta (unde am toata familia) dar cei de la starea civila mi-au spus ca nu pot sa ma casatoresc in Constanta din cauza buletinului! Daca imi fac viza de flotant pot sa fac nunta in Constanta? Eu momentan nu mai locuiesc in Bucuresti, lucrez pe un vas de croaziera si vin in tara doar cateva saptamani pe an asa ca nu am timp sa-mi schimb buletinul acum tinand cont ca dupa nunta trebuie sa-l schimb din nou cu noul nume!
Ultima modificare: Vineri, 7 Noiembrie 2014
georrgyana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 21:10, 1 Septembrie 2015
Va puteti casatorii si pe baza resedintei(vizei de flotant). Teoretic se poate si fara dar ca sa fiti mai impacata si sa nu mai faceti cereri la primar si dovada solicitarii va faceti mai bine o viza de resedinta inainte cu o zi de a depune actele la starea civila pentru o perioada de o luna de zile. Aveti grija actele se depun inainte cu fix 10 zile calendaristice de data oficierii casatoriei si trebuie sa fiti prezenti amandoi. Casa de piatra!
Ultima modificare: Vineri, 7 Noiembrie 2014
Justitiarul711, utilizator
Buna seara,
In cazul in care am o viza de flotant obtinuta pentru 1 an in baza unui contract care dupa 4 luni a incetat de comun acord insa locuiesc la aceeasi adresa din mutatie, exista vreun risc sa nu pot face cununia la primaria din orasul unde locuiesc acum?
Justitiarul711 a scris:

Va puteti casatorii si pe baza resedintei(vizei de flotant). Teoretic se poate si fara dar ca sa fiti mai impacata si sa nu mai faceti cereri la primar si dovada solicitarii va faceti mai bine o viza de resedinta inainte cu o zi de a depune actele la starea civila pentru o perioada de o luna de zile. Aveti grija actele se depun inainte cu fix 10 zile calendaristice de data oficierii casatoriei si trebuie sa fiti prezenti amandoi. Casa de piatra!


Daca viza de resedinta este valabila pana la casatorie, va puteti casatorii linistit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cununie civila in alt judet Celmic Celmic Buna ziua! Eu si prietena mea am hotarat sa ne casatorim si am dori sa o facem undeva pe malul marii (stiu, vom ingheta). Problema e ca ne este greu sa gasim ... (vezi toată discuția)
Cununie civila cu viza de flotant in mun. bucuresti Edeea Edeea Buna ziua! In situatia in care domiciuliul din C.I. se afla in jud. Neamt, iar resedinta stabilita prin viza de flotant se afla in mun. Bucuresti, pot sa ma ... (vezi toată discuția)
Buletin - reinnoire / expirare inainte de cununia civila - informatii sorinslavic sorinslavic Buna ziua, As avea o cerere mai speciala. Intreb in numele viitoarei mele sotii. In Iulie avem nunta. In Aprilie ii expira buletinul (deja suntem in ... (vezi toată discuția)