Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie pensie PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie pensie PFA

Buna ziua.
Sunt pfa si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa platesc catre stat contributie la pensii. Mentonez ca in urma cu doi ani am primit o citatie prin care am fost invitatla casa de pensii unde a trebuit sa platesc pe ultimii 5 ani si am platit. Anul trecut inspectorul de la administratia financiara mi-a spus ca nu trebuie sa platesc decat daca vreau.
Ce am de facut, asadar?
Mentionez ca anul trecut am avut un profit net de 12000 lei, brut 16000 ( prestari servicii)
Multumesc!
Din normele de aplicare a art. 296.22 cod fiscal:
"Contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuţiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare şi la stabilirea punctajului pentru pensionare".
In 2013 baza de calcul pentru CAS a fost de minim 778 lei pe luna. Dumneavoastra pe tot anul ati obtinut peste 12 luni*baza lunara si deci trebuia sa depuneti declaratia 600 in ianuarie 2014 si sa platiti contributie cas.