Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemat in judecata pentru o factura restanta din 2002?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemat in judecata pentru o factura restanta din 2002?

Am cerut incheierea unui abonament de telefonie din 2002.Probabil dupa cererea facuta au mai considerat inca o luna de abonament.Acum am primit o notificare de la o firma de recuperare a datoriilor.Ei spun ca este o factura neplatita de 153.87 ron din 2002, la care se adauga penalitati de 341 ron.În 2009 mi-am schimbat domiciliul.Firma de recuperare spune ca a mai trimis notificari la fostul domiciliu in 2006,2011,2013.Eu nu stiu nimic.Acum am primit aceasta notificare de la o vecina de la fostul domiciliu.Ei spun ca daca nu platesc in 5 zile ma cheama in judecata.Le-am spus de prescriptie (citit tot de pe forum), dar au spus ca ...au dreptul sa ceara recuperarea datoriei. Ce sa fac?
Au dreptul sa ceara iar dvs. sa va aparati.O puteti face singur sau prin avocat angajat.
Puteti face contestatie la executare daca a operat prescriptia.
Buna seara,
Ei au dreptul sa ceara si dumneavoastra sa le transmiteti ca acea datorie este prescrisa si sa nu le dati nimic.
In situatia in care va cheama in judecata va sfatuiesc sa va formulati apararea bazandu-va pe exceptia prescriptiei de 3 ani.
daca v-au notificat abia in anul 2006 deja datoria era prescrisa.
Sa fie sanatosi.
Va sfatuiesc sa consultati si un avocvat.
Multumesc mult amândurora, stimaţi avocaţi!