avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE URMAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE URMAS

SOTUL A DECEDAT IN URMA UNEI BOLI ACUM 5 ANI, AM FOST CASATORITI TIMP DE 25 ANI ,EU LUCRAM ATUNCI SI AM PRIMIT PENSIE DE URMAS DOAR 6 LUNI DE CE? ASA E LEGEA CA NU INTELEG,TIN SA MENTIONEZ CA SOTUL NU ERA INCA PENSIONAR ,ACUM MI-AM DEPUS SI EU DOSAR DE PENSIONARE SI VREAU SA STIU DACA AS MAI PUTEA BENEFICIA DE PENSIE DE URMAS ,
Cel mai recent răspuns: luiza44 , utilizator 20:34, 11 Noiembrie 2014
La alegere:
Pensia propie,sau 50% din cea a sustinatorului(sotului decedat).
LA ALEGERE CUM? CA NU INTELEG, DEOARECE SOTUL DECEDAT NU ERA INCA PENSIONAT CI LUCRA,
VA MULTUMESC
Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.


ART. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% – pentru un singur urmas;
1. - Va rog sa nu mai scrieti exclusiv cu litere mari!
- Este obositor de citit si este contrar prevederilor din Regulamentul de postare.


2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Art. 87
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin(1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.


3. Conform celor de mai sus:

a) Este legal ca ati primit pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului sotului.

b) - Sotului decedat i se calculeaza fie pensia de limita de varsta (daca la data decesului indeplinea conditiile legale) fie pensia de invaliditate gr. I.
- Din punctajul mediu realizat, calculat pentru pensia stabilita pentru sotul decedat, 50% reprezinta punctajul pentru pensia de urmas.

c) La data cand dvs. impliniti varsta standard de pensionare (in functie de data nasterii) vi se va calcula pensia pentru limiat de varsta iar dvs. puteti opta pentru cea mai avantajoasa dintre cele doua pensii: pensia dvs. pentru limita de varsta sau pensia de urmas.
va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie invaliditate cu pensie de urmas Gina Iordan Gina Iordan Buna ziua, In cazul in care sotul a decedat intr-un accident de munca (sotul fiind salariat) poate sotia- beneficiara a unei pensii de invalidate sa ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas karina25 karina25 as avea o intrebare am 25 de ani,tatal meu a lucrat in cadrul armatei si beneficiez de pensie de urmas as vrea sa va intreb daca dupa ce implinesc varsta de ... (vezi toată discuția)
Pensie sot supravietuitor carastefan carastefan Doi soti, unul pensionar celalalt inca activ in concediu medical dar cu perspective de a obtine o pensie mai mare, deasemenea cu perspectiva (medicala) de-a ... (vezi toată discuția)