Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet suspendat pentru soluţionarea anchetei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet suspendat pentru soluţionarea anchetei

Bună seara , pe 15 iulie am fost oprit de poliţie pentru viteza de 105 km/h la intrarea in localitate si o alcoolemie de 0,41 in aerul expirat , am fost invitat la spital unde am dat două probe de sânge (fără să trag de timp am mers cu dânşii iar la prima recoltare 0,82 dacă nu mă înşel iar cea de-a doua 0,80) . Automat şi pe bună dreptate , mi-a fost reţinut permisul pănă la solutionarea anchetei dosar penal . Am fost la IML unde am plătit acea taxă de 150 lei pentru urgentarea analizelor şi m-am prezentat ori de câte ori am fost chemat la poliţie pentru declaraţii mai ceva ca un infractor (n-am comentat pentru că sunt conştient că am greşit, numai că , nu ştiu dacă cei de la IML au făcut-o cu bună ştiinţă dar mi-au greşit buletinul medical de două ori iar de fiecare dată am avut de aşteptat câte 2 săptamâni să trimită altul,când într-un final l-au trimis corect să aflu că cel de la poliţie a fost în concediu iar timp de 10 zile nu a avut cine să-mi trimită dosarul la parchet …. şi uite aşa se fac 4 luni de când aştept şi încep să îmi pierd speranţele că voi mai conduce anul ăsta) . Asta dacă nu care cumva nu mi-or da vreo suspendare că dee ..
Am rugămintea la dumneavoastră dacă mă puteţi sfătui sau îndruma , ce să fac pe viitor pentru a-mi recupera permisul (sper eu că n-o fi dracu’ atât de negru încât să-mi facă dosar penal şi să-mi apară pe cazier că se schimbă priorităţile) şi care ar fi pedeapsa pentru isprava mea .
Cu stimă,
Valentin Grozavu
ascanyo, utilizator
Dosar penal aveti deja, urmeaza ca procurorul sa dispuna, fie o solutie de neurmarire si netrimitere in judecata, asta in cazul fericit, fie va emite rechizitoriu prin care dispune trimiterea în judecată.
Mai exista posibilitatea in cursul urmăririi penale, după punerea în mişcare a acţiunii penale, sa incheiati cu procurorul un acord, ca urmare a recunoaşterii vinovăţiei, prin care sa stabiliti felul şi cuantumul, precum şi forma de executare a pedepsei ori soluţia de renunţare la aplicarea pedepsei sau de amânare a aplicării pedepsei.

ART. 336 c.p.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive*), care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
și luați-vă gândul de la condus pentru vreun an de zile...
patrascu razvan a scris:

Dosar penal aveti deja, urmeaza ca procurorul sa dispuna, fie o solutie de neurmarire si netrimitere in judecata, asta in cazul fericit, fie va emite rechizitoriu prin care dispune trimiterea în judecată.
Mai exista posibilitatea in cursul urmăririi penale, după punerea în mişcare a acţiunii penale, sa incheiati cu procurorul un acord, ca urmare a recunoaşterii vinovăţiei, prin care sa stabiliti felul şi cuantumul, precum şi forma de executare a pedepsei ori soluţia de renunţare la aplicarea pedepsei sau de amânare a aplicării pedepsei.

ART. 336 c.p.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive*), care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN

Dar nu pot face nimic pentru a mişca lucrurile mai repede ? Sunt sătul de stres şi aşteptare pentru că am auzit de cazuri în care s-a aşteptat răspuns şi un an de zile
Nu stiu in ce faza a urmaririi penale va aflati, dar ar trebui sa mearga destul de repede, lucrurile sunt clare, nu este un dosar complicat.