Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Neplata timbrului de mediu 2014-castigat la C.A ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Neplata timbrului de mediu 2014-castigat la C.A Bucuresti

Primul caz castigat pe timbrul de mediu la Curtea de apel Bucuresti, obligaţia de a face INMATRICULARE AUTO FARA PLATA TIMBRU MEDIU, la Curtea de apel Bucuresti, Respinge recursul ca nefondat SPCPCIV in 03.10.2014
Va rog mai multe detalii. =D>
Detalii cu privire la ce?
La dosar. Mai cunoasteti un alt dosar in Romania care sa fie castigat pe timbrul de mediu in apel? Ati putea detalia dosarul sau avea acces la informatii? Cum de zeci de instante considera ca nefondate cererea de inmatriculare fara plata timbrului de mediu si dupa decizia CJUE dupa 15 oct. care in cauza C-331/13 in Concluziile avocatului general, Cadru General- (3)
Curtea a interpretat ca: "se opune ca un stat memru sa instituie o taxa de poluare aplicata autovehiculelor cu ocazia primei lor inmatriculari in acest statul membru menționat, a unor vehicule de ocazie cumpărate în alte state membre, fără însă a descuraja cumpărarea unor vehicule de ocazie având aceeași vechime și aceeași uzură de pe piața națională”

2.Articolul 110 TFUE prevede:
„Niciun stat membru nu aplică, direct sau indirect, produselor altor state membre impozite interne de orice natură mai mari decât cele care se aplică, direct sau indirect, produselor naționale similare.
De asemenea, niciun stat membru nu aplică produselor altor state membre impozite interne de natură să protejeze indirect alte sectoare de producție.”