Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Calcul impozit auto
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Calcul impozit auto

Buna ziua,

Am o intrebare legata de impozitul anual pentru autovehicule.
Momentan impozitul pentru o masina se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica a motorului. In functie de capacitatea motorului, acesta se incadreaza intr-o anumita grupa unde fiecare 200cm3 se taxeaza cu o anumita cota de impozitare. Aceasta cota creste exponential.
Practic pentru un motor de 2000cm3 se platesc 18lei pentru fiecare 200cm3. La un motor de 2800cm3 cota de impozitare ajunge la 144lei (de 8 ori mai mare!). Problemea pe care o vad eu este ca nu se taxeaza diferenta de la 2000cm3 la 2800cm3 mai scump, ci toata capacitatea cilindrica a motorului se impoziteaza de 8 ori mai mult !
Nu este de mirare ca avem peste 1 milion de autovehicule inmatriculate in strainatate.

Intrebari: Este corecta aceasta procedura ? Dar din punct de vedere al drepturilor umului de a detine un bun ? Ce actiuni se pot incepe pentru a incerca schimbarea acestui cod fiscal (cel putin pe acest subiect) ?
Exista cai juridice pentru a demonstra absurditatea ?

Mentionez ca reprezint un ONG, care, printre alte, are ca scop salvarea masinilor cu potential istoric, dar si imbunatatirea legislatiei in acest domeniu.

Multumesc
rdpopa, utilizator
rdpopa a scris:

Mentionez ca reprezint un ONG, care, printre alte, are ca scop salvarea masinilor cu potential istoric, dar si imbunatatirea legislatiei in acest domeniu.

Multumesc

pentru astfel de masini , va trebuie un fel de certificat emis de producatorul acelui autoturism, sau de autoritatea care se ocupa cu asa ceva .
trebuie specificat ca masina nu se mai produce in serie , ca are mai mult de 50 de ani...sunt anumite criterii prin care se atesta a fi cu "potential istoric".