Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna ziua,

In perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2010 am fost angajata cu contract pe perioada determinata. Din iaunuarie 2011 am intrat in concediu de cresterea copilului, iar inainte de expirarea primului concediu am intrat din nou in CCC pentru cel de-al doilea copil. In 10 decembrie mi se va termina CCC. Pot beneficia de somaj? Cand trebuie sa depun dosarul de somaj, inainte de terminarea concediului sau dupa?
Da, din 2010 CCC reprezinta stagiu de cotizare. Dosarul se depune dupa incetarea raporturilor de munca. Raporturile de munca nu pot inceta pe durata CCC.
La AJOFM vi se vor cere dealtfel documente care atesta stagiul de cotizare dar si concedierea cu art 65 CM (daca nu e chiar o concediere colectiva).
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC (pe la inceputul lunii decembrie) faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Timp de 6 luni nu puteti fi concediata.
- Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va poate oferi un alt loc de munca in conditii echivalente cu cel din CIM.
- Daca nu are un astfel de loc de munca sau daca dvs. nu il acceptati atunci va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. - Perioada de CCC nu este stagiu de cotizare la somaj deoarece pe perioada luni nu s-a platit contributia pentru somaj.
- Perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj si se ia in calcul numai la stabilirea perioadei pentru care se acorda indemnizatia de somaj, indemnizatia pentru CCC nu se ia in calculul indemnizatie de somaj.

5. Cele 12 luni de venituri pe care angajatorul le trece in adeverinta pentru somaj (Anexa 26) sunt 12 luni de dinainte de a intra dvs. in primul CCC.

6. Dosarul de somaj se depune la Agentia de Somaj in termen de 10 zile de la data incetarii CIM (daca il depuneti mai tarziu, dar nu mai tarziu de 12 luni, veti primi indemnizatie de somaj cu data depunerii).

7. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
c. Adeverinta medicala (de la medical de familie) din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie (daca aveti);
f. Adeverinta de vechime, eliberata de angajator;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator;
h. Decizia de incetare a contractului individual de munca (original si copie).

Domnule consultant, va aflati intr-o mica mare eroare:

OUG 111/2010 modificat de OUG 124 /2011:

Art. 22. - (1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5, art. 6, art. 9 alin. (4) şi (5) [se refera la diferite forme de acordare a CCC] constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.
adema1980, utilizator
adema1980:

1. Faceti confuzie intre stagiul de cotizare si vechimea in munca, intre stagiul de cotizare si perioadele asimilate stagiului de cotizare.

2. - Perioada de CCC nu este stagiu de cotizare la somaj deoarece pe perioada luni nu s-a platit contributia pentru somaj.
- Perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj si se ia in calcul numai la stabilirea perioadei pentru care se acorda indemnizatia de somaj, indemnizatia pentru CCC nu se ia in calculul indemnizatie de somaj.

3. Cele 12 luni de venituri pe care angajatorul le trece in adeverinta pentru somaj (Anexa 26) sunt 12 luni de dinainte de CCC.

4. Dvs. ati scris:
Art. 22. - (1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5, art. 6, art. 9 alin. (4) şi (5) [se refera la diferite forme de acordare a CCC] constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Cele de mai sus confirma ce am spus eu:
- perioada de CCC este vechime in munca dar nu este stagiu de cotizare la pensie si somaj;
- perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si somaj;
- perioada de CCC este vechime in munca si se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta (adica la acordarea sporului de vechime, a sporului de fidelitate, a vechimii necesare pentru promovare in functie, a vechimii necesare pentru acordarea unui salariu mai mare etc.

5. - Asadar dvs. va aflati in eroare (si nu una mica) iar userul care a pus intrebarea poate fi indus in eroare.
- Nu e nici o problema daca nu stapaniti legislatia in domeniu, nu s-a nascut nimeni invatat, asa ca ori intrebati pe cineva mai priceput ori cititi cu atentie actele normative.

6. Daca cititi cu atentie raspunsurile date de noi pe acest forum va veti imbogati serios cunostintele de specialitate.
Am avut contract pe perioada determinata, acesta s-a incheiat in 31 decembrie 2010. La acea data eram in concediul medical de sarcina si lauzie, concediu care ulterior a fost platit de catre CNAS. Dupa cele 126 zile am intrat in CCC. Este posibil ca vechiul angajator sa trebuiasca sa ma primeasca din nou la locul de munca?