Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC?

Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: O persoana care este in concediu crestere copil, dupa incheierea acestei perioade poate intra in somaj?
Da, se considera perioada asimilata la vechime.
soficu cristina:
Perioada de CCC este considerata vechime in munca pentru acordarea unor drepturi (cum ar fi sporul de vechime), este stagiu asimilat stagiului de cotizare pentru pensie dar nu este perioada de cotizare la somaj deci nu se ia in calcul pentru indemnizatia de somaj.

luminitah:
1. La incetarea CCC pana la 2 ani faceti cerere catre angajator de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Daca angajatorul nu mai are nevoie deserviciile dvs. va poate concedia cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti beneficia de indemnizatie de somaj.
3. Daca se va intampla asa angajatorul trebuie sa respecte si prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
4. Cele 12 luni necesare pentru somaj (si care se trec in adeverinta tip) sun formate din lunile lucrate dupa terminarea CCC si se completeaza (pana la 12) cu lunile lucrate inainte de CCC.