Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imparteala problema intre 5 frati.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imparteala problema intre 5 frati.

situatia sta cam asa:bunicii care au decedat acum cativa ani buni au lasat celor 5 fiii pamanturi si o casa la tara.normal ar trebui adunati toti fratii ca sa se faca succesiunea, nu?deoarece nici pana in momentul de fata nu s-a luat nici o masura.acuma...acesti 5 frati au situatii diferite:- unul e casatorit fara copii si lucid- al doilea e paralizat pe jumatate (dar nu se paote deplasa) ca e la pat dar e constient insa are 2 copii majori - nevasta i-a murit- al treilea e declarat schizofrenic dar are 2copii majori - nevasta a divortat de el- al patrulea e necasatorit, nu copii - si are grija de al treilea frate- al 5-lea e casatorit si are 2copii majoricum se poate face imparteala in aceasta situatie si ale cui semnaturi trebuiesc avand in vedere cele spuse despre eimai mult de atat, trebuie neaparat cadastru la aceste pamanturi si casa?si daca da, cine le suporta? deoarece cam 4 din ei din cate am auzit nici nu vor sa auda de dat bani iar celalat fiind parlizat probabil ca vorbeste unul din fiul lui pt el.daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine ar fi extraordinar.va multumesc frumos!
Succesiunea de acest fel nu e valabila. Daca va intelegeti mai bine faceti iesire din indiviziune la judecatorie, iar la primul termen inheiati tranzactie.
explicati-mi va rog cum adica nu e valabila??!!

si ce curs ar urma aceasta impartire a mostenirii?
adica cu ce sa se inceapa si cum sa se continue?

si sa zicem ca s-ar apela la instanta. cine ar suporta cheltuielile si ce obiect ar trebui sa se aibe?
deci nu se poate face nimic la notar in conditiile astea? ca nu ar fi valabila sau cum?

multumesc frumos!
Nu este imposibil, dar nici simplu nu este. In primul rand, pentru a putea veni la succesiune, fratele care sufera de schizofrenie, in ce stadiu al bolii este? Are macar momente de luciditate? Daca da, trebuie obtinut un certificat medical care sa ateste ca are discernamant. Cu acest certificat medical, se merge la primarie si se numeste un curator, care sa-l reprezinte la dezbaterea succesiunii. Daca nu este lucid, trebuie pus sub interdictie, prin hotarare judecatoreasca. Dupa ce aceasta hotarare ramane definitiva, autoritatea tutelara (primaria) ii numeste un tutore, care il va reprezenta la succesiune.
Pentru fratele care nu se poate deplasa (cu conditia sa aiba discernamant), se numeste, de asemenea, un curator, de catre autoritatea tutelara de la primarie, pentru a-l reprezenta la dezbaterea succesiunii.
Dupa ce se obtin documentele de reprezentare pentru cei doi frati cu probleme de sanatate, vor merge la notar cei 3 frati sanatosi si curatorii/tutorele celor bolnavi. Cadastrul si intabularea se fac in cazul iesirii din indiviziune, dar nu sunt obligatorii pentru dezbaterea succesiunii.
multumesc foarte mult!chiar ca e cam complicat.dar mai doresc sa va intreb ceva: acesti doi frati cu probleme pot fi reprezentati de copii lor?si daca da, care din ei ca fiecare are cate 2 copii?cel cu schizofrenie asa i s-a pus diagnosticul pe acte dar nimeni nu prea stie de ce sufera.el e pasnic si lucid mai tot timpul dar are momente de tulbuare interioara asa cateodata.in fine. si de ce anume primaria trebuie sa ii numeasca un curator?dar nu ar putea fi reprezentat de unul din frati?inca o data multumesc foarte mult!