Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legislatie produs pentru fumat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legislatie produs pentru fumat

Bunaziua! As dori sa stiu unde pot gasi legislatia necesara infiintarii unei activitati de productie a unui preparat vegetal nonicotinic destinat fumatului de tip narghilea. Am incercat pe situl Ministerului Sanatatii dar am gasit legi cu referire la categoria produselor cu efect halucinogen si psihotrop, acest gen de efecte necaracterizand produsul mentionat de mine.
Multumesc!
Pe langa infiintarea societatii la Registrul Comertului, trebuie sa va luati autorizatie de la Ministerul de Finante.
Chiar daca produsul nu contine tutun, conform Codului Fiscal, aceste produse sunt produse asimilate tutunului si necesita autorizatie.