Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare bilet la ordin
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare bilet la ordin

sunt supus executarii silite pe baza unui bilet la ordin, dar societatea mea comerciala nu mai datoreaza nimic acestui creditor (toate datoriile au fost achitate). asadar, doresc sa fac contestatie la executare prin care sa solicit si suspendarea executarii. ce taxa de timbru/cautiune trebuie sa platesc pentru contestatia propriu-zisa si ce taxa de timbru/cautiune trebuie sa platesc pentru suspendarea executarii ? p.s. biletul la ordin are o valoarea de 100.000 lei , iar executarea silita se face pentru o suma de 108.000 lei deoarece s-au adaugat si cheltuieli de executare.
Cautiunea este de 5500 lei plus 1% pentru ceea ce depaseste 100000 lei
Iar pentru introducerea contestatiei :
ART. 10
(1) În materia executării silite, următoarele cereri se taxează astfel:
a) cereri pentru încuviinţarea executării silite, pentru fiecare titlu executoriu – 20 lei;
b) cereri de suspendare a executării silite, inclusiv a executării provizorii – 50 lei.
(2) În cazul contestaţiei la executarea silită, taxa se calculează la valoarea bunurilor a căror urmărire se contestă sau la valoarea debitului urmărit, când acest debit este mai mic decât valoarea bunurilor urmărite. Taxa aferentă acestei contestaţii nu poate depăşi suma de 1.000 lei, indiferent de valoarea contestată. În cazul în care obiectul executării silite nu este evaluabil în bani, contestaţia la executare se taxează cu 100 lei.
(3) În cazul în care prin contestaţia la executare silită se invocă, în condiţiile art. 712 alin. (2) din Codul de procedură civilă, şi motive de fapt sau de drept privitoare la fondul dreptului, taxa de timbru se stabileşte potrivit art. 3 alin. (1).
si
ART. 3
(1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 500 lei – 8%, dar nu mai puţin de 20 lei;
b) între 501 lei şi 5.000 lei – 40 lei + 7% pentru ce depăşeşte 500 lei;
c) între 5.001 lei şi 25.000 lei – 355 lei + 5% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
d) între 25.001 lei şi 50.000 lei – 1.355 lei + 3% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
e) între 50.001 lei şi 250.000 lei – 2.105 lei +2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei – 6.105 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.

Rog a se vedea OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
Rog a se face distinctie intre contestatia la executare si suspendarea executarii (cazul spetei in discutie).
Perfect de acord cu trandafir2. Pana nu o contestati (executarea) ... nu aveti ce suspenda....art 718 NCPC. Cu exceptia prevazuta de alin 4 punctul 1 - in varianta in care BO nu a fost investit cu formula executorie (www.avocatnet.ro/content/for... ).

In legatura cu afirmatia dvs "doresc sa fac contestatie la executare prin care sa solicit si suspendarea executarii.", mare grija la termenul de depunere .