Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare - Carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare - Carte de identitate

O colega a avut ghinionul sa-i expire Cartea de identitate
chiar acum, in preajma alegerilor.
A fost nevoita astfel sa o schimbe.
Dar, problema nu a fost aglomeratia infernala
si orele de asteptare,
in ciuda bonurilor de ordine, ci
e ca a observat ca fotografia de pe Cartea de identitate eliberata
nu corespunde cu aceasta !
In fotografie apare cu parul si cu fata ....rosii !

Mai poate sa ceara schimbarea acesteia,
din acest motiv,
ca fotografia din Cartea de identitate nu corespunde cu imaginea ei ?

In ce conditii se poate schimba ?

muraruelena a scris:

Mai poate sa ceara schimbarea acesteia,
din acest motiv, ca fotografia din Cartea de identitate nu corespunde cu imaginea ei ?

In ce conditii se poate schimba ?

In aceleasi conditii in care a luat C.I. pe care o are acum, chiar recomand colegei Dvs. sa merga la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date sa-si preschimbe CI pentru ca poate avea probleme serioase, in tara la diferite birouri, banca in special, cand circula in UE, poate avea probleme in aeroport cand trece frontiera, la hotel, pe strada, etc.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Va multumim foarte mult pentru sfat !