avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare - Carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare - Carte de identitate

O colega a avut ghinionul sa-i expire Cartea de identitate
chiar acum, in preajma alegerilor.
A fost nevoita astfel sa o schimbe.
Dar, problema nu a fost aglomeratia infernala
si orele de asteptare,
in ciuda bonurilor de ordine, ci
e ca a observat ca fotografia de pe Cartea de identitate eliberata
nu corespunde cu aceasta !
In fotografie apare cu parul si cu fata ....rosii !

Mai poate sa ceara schimbarea acesteia,
din acest motiv,
ca fotografia din Cartea de identitate nu corespunde cu imaginea ei ?

In ce conditii se poate schimba ?

Cel mai recent răspuns: muraruelena , utilizator 23:55, 17 Noiembrie 2014
muraruelena a scris:


Mai poate sa ceara schimbarea acesteia,
din acest motiv, ca fotografia din Cartea de identitate nu corespunde cu imaginea ei ?

In ce conditii se poate schimba ?



In aceleasi conditii in care a luat C.I. pe care o are acum, chiar recomand colegei Dvs. sa merga la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date sa-si preschimbe CI pentru ca poate avea probleme serioase, in tara la diferite birouri, banca in special, cand circula in UE, poate avea probleme in aeroport cand trece frontiera, la hotel, pe strada, etc.
Ultima modificare: Luni, 17 Noiembrie 2014
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Va multumim foarte mult pentru sfat !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin de urgență Pv_gabriel25 Pv_gabriel25 Bună seara! Am 18 ani și doresc să-mi schimb cartea de identitate de urgență. În sensul în care în 10 zile plec din țară. Pot solicita eliberarea de ... (vezi toată discuția)
Preschimbare c.i kadilus kadilus buna ziua! as avea o intrebare cu referire la preschimbarea cartii de identitate... este vreo problema daca il schimb inainte de termenul de expirare? ... (vezi toată discuția)
Divort - neschimbare acte dupa divort bogos elena bogos elena buna ziua, am divortat de curand ,am legalizat hotararea de divort dar inca nu am reusit sa imi schimb actele . Este o problema ca inca ii port numele ... (vezi toată discuția)