Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs

Buna ziua, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat: lucrez la spital si sunt consilier juridic debutant. Bineinteles sunt la inceput si ma confrunt cu tot felul de probleme iar lipsa de experienta isi spune cuvantul. Pentru a deveni sef de sectie trebuie sa se dea concurs dar nu stiu care e procedura. Trebuie scos postul la concurs iar mediculului care este acum sef de sectie trebuie sa i se intrerupa contractul? Si apoi sa fie sef de sectie interimar pana cand se ocupa postul? Pe ce durata poate sa fie interimar? Multumesc.
Vedeti:
- H.G.nr.286/2011

- H.G. nr.497/2010 privind aprobarea Regulamentului de organizare si desfasurare a concursului si a examenului pentru ocuparea posturilor vacante si temporar vacante, precum si stabilirea criteriilor de evaluare a performantelor profesionale individuale la promovare prin examen a personalului contractual din sistemul sanitar
Multumesc mult dar nu am gasit ceva clar...sa ma lamureasca in detaliu
Legea 284/2010 :
Art. 25
(1)Exercitarea cu caracter temporar a unei functii de conducere se realizeaza prin numirea temporara a unei persoane angajate care indeplineste conditiile specifice pentru ocuparea functiei de conducere si care nu a fost sanctionata disciplinar, pe o perioada de maximum 6 luni intr-un an calendaristic, daca in statute sau in legi speciale nu se prevede altfel.

(2)In mod exceptional, perioada prevazuta la alin. (1) poate fi prelungita cu maximum 6 luni, daca in statute sau in legi speciale nu se prevede altfel.

....
Multumesc de raspuns..acum intrebarea e alta: la alin.2 spune ca in mod exceptional, cum ar fi?Deci se poate pe 6 luni interimar si apoi pe alte 6 luni
Prelungirea se face, de exemplu, in situatia in care nu a fost organizat concurs pentru ocuparea functiei de conducere.