Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs post

Care este data limita pentru organizarea concursului de contabil sef, pornind de la data decesului? Mentionez ca persoana care o suplineste acum este numita prin delegatie.Cat se poate prelungi aceasta delegatie?
Este vorba de o societate comerciala sau de o institutie publica ?
steopoaiev a scris:

Care este data limita pentru organizarea concursului de contabil sef, pornind de la data
decesului? Mentionez ca persoana care o suplineste acum este numita prin delegatie.Cat se poate prelungi aceasta delegatie?

Daca faceti referire la sect. bugetar,atunci in cazul numirii temporare in fc. de conducere,se aplica prevederile art.25 din Legea 284./2010

Art. 25. -(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei functii de conducere se realizeaza prin numirea temporara a unei persoane angajate care indeplineste conditiile specifice pentru ocuparea functiei de conducere si care nu a fost sanctionata disciplinar, pe o perioada de maximum 6 luni intr-un an calendaristic, daca in statute sau in legi speciale nu se prevede altfel.
(2) In mod exceptional, perioada prevazuta la alin. (1) poate fi prelungita cu maximum 6 luni, daca in statute sau in legi speciale nu se prevede altfel.

Deci,max.12luni poate ocupa functia cu delegatie.
steopoaiev a scris:

Care este data limita pentru organizarea concursului de contabil sef, pornind de la data decesului? Mentionez ca persoana care o suplineste acum este numita prin delegatie.Cat se poate prelungi aceasta delegatie?

Nu exista text de lege care sa reglementeze organizarea unui concurs in cazul vacantarii unui post ... daca este personal contractual vedeti HG nr.286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice

In temeiul Legii-cadru nr. 284/2010 , exercitarea cu caracter temporar a unei functii de conducere prin delegatie se poate face pe cel mult 1 an de zile.