avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declararea copilului rezultat dintre un partener ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declararea copilului rezultat dintre un partener necasatorit si mama casatorita

Buna,

Sunt casatorita din 2001,in 2004 rezultand un copil.In 2006 m-am separat de sotul meu.din acel an nu am mai avut nici un fel de relatie cu el in nici un mod,el fiind plecat din acel an din tara.In prezent am o relatie cu un barbat necasatorit,urmand sa avem un copil in anul 2015,primavara.Mentionez ca divortul impotriva sotului meu a fost intentat in luna octombrie 2014.Deci oficial sunt inca,casatorita.Intrebarea mea este urmatoarea;Copilul ce urmeaza a fi nascut in 2015 va putea fi declarat de actualul meu partener in conditiile in care divortul este in curs?Daca prin rudele fostului meu sot as obtine o procura legalizata prin care recunoaste ca nu mai avem nici un fel de legatura de 8 ani si mai ales ca nu recunoaste acest copil?Sau atata timp cat eu sunt legal casatorita si divortul este in curs,viitorul copil fa fi trecut automat pe numele sotului?sper sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc frumos











Cel mai recent răspuns: miha2015 , utilizator 21:31, 19 Noiembrie 2014
Copilul va avea ca tată pe soțul dvs. , urmând ca dvs. ulterior să deschideți o acțiune în tăgada paternității. Este necesară această acțiune, dovezile despărțirii în fapt urmând să le faceți în cadrul procesului.
Multumesc ptr raspunsul precedent.
Tagada paternitatii va fi facuta la cat timp dupa nasterea copilului?Implica si test de paternitate?Va fi intentat procesul de mine sau de viitorul tata?Ma va ajuta o eventuala procura trimisa de sotul meu in procesul ce va urma?
De ce anume nu divortati la notar? In functie de data cand se va naste copilul, poate chiar scapati de tagada. Totusi, ajuta sa va planificati toate acestea mai din timp.
In rest, declaratia aceea data de sot va va ajuta, insa in instanta. Implica test de paternitate insa, daca aveti dovezi ca sa combateti prezumtia legala de paternitate, puteti sa nu platiti un test ADN, poate scapati cu o expertiza HLA, mai ieftina.
Contactati un avocat sa va calculeze perioada legala de conceptie sa vedeti ce cale procedurala sa alegeti.
sotul meu este plecat de 8 ani din tara.As reusi prin rudele lui sa sa iau legatura cu el.Insa noi doi avem un copil minor de 10 ani.se poate divorta la notar daca exista acest copil minor?Viitorul copil se va naste in jurul datei de 1 martie2015.Data probabila a conceptiei fiind la inceputul lunii iunie.Multumesc
Se poate divorta la notar, insa trebuia sa vina in tara, macar o data.

Alte discuții în legătură

Anularea dosarului de divort pirrvu pirrvu as avea rugamintea daca ma puteti ajuta la problema mea.fostul sot a inaintat anul trecut cerere de desfacerea a casatoriei dupa 6 ani in care fiecare avem o ... (vezi toată discuția)
Copil conceput inainte de pronuntarea divortului beberaul beberaul Buna ziua, v-as fi f recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste sfaturi : am nascut in 16 oct 2013 - o fetita pe care nu o pot trece pe numele tatalui biologic ... (vezi toată discuția)
Copil conceput inainte de divort Vali14 Vali14 Buna ziua. Am si eu nevoie de informatii intr-o situatie delicata. Daca un copil este conceput cu putin timp inaintea sentintei de divort, insa tatal ... (vezi toată discuția)