avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva arenda grau
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva arenda grau

Buna ziua!. Va rog sa imi spuneti daca am facturat bine arenda grau cu tva 9%. Am o firma la control si i s-a zis administratorului ca trebuia sa factureze cu tva 24% , numai la persoanele juridice se factureaza cu 9%. Eu am inteles ca graul pentru consum se factureaza cu 9% si cel pentru insamantat 24%. Gresessc?
Cel mai recent răspuns: ContSters329143 , utilizator 15:13, 20 Noiembrie 2014
Graul pentru arenda are 9%, graul vandut sau achizitionat de la personae juridice este purtator de taxare inversa, daca persoanele juridice respective sunt platitoare de tva.
Grau consum si grau samanta are taxare inversa
ART. 140 Cotele
(2) Cota redusă de 9% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele prestări de servicii şi/sau livrări de bunuri:
g) livrarea următoarelor bunuri (în vigoare de la 1 septembrie 2013):

1. toate sortimentele de pâine, precum şi următoarele specialităţi de panificaţie: cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzeluţe şi împletituri, care se încadrează în grupa produse de brutărie la codul CAEN/CPSA 1071;

2. făină albă de grâu, făină semialbă de grâu, făină neagră de grâu şi făină de secară, care se încadrează la codul CAEN/CPSA 1061;

3. triticum spelta, grâu comun şi meslin, care se încadrează la codul NC 1001 99 00, şi secară, care se încadrează la codul NC 1002 90 00, prevăzute în anexa I la Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun, astfel cum a fost modificată prin Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 927/2012 al Comisiei din 9 octombrie 2012.


c) livrarea de cereale și plante tehnice menționate în continuare, care figurează în nomenclatura combinată stabilită prin Regulamentul (CEE) nr. 2.658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful vamal comun:


ART. 160 Măsuri de simplificare

(1) Prin excepţie de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operaţiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operaţiunile prevăzute la alin. (2). Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153.

(2) Operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:


Cod NC
Produs

1001 10 00
Grâu dur


1001 90 10
Alac (Triticum spelta), destinat însămânţării

ex 1001 90 91
Grâu comun destinat însămânţării

ex 1001 90 99
Alt alac (Triticum spelta) și grâu comun, nedestinate însămânțării

1002 00 00
Secară

1003 00
Orz

1005
Porumb

1201 00
Boabe de soia, chiar sfărâmate

1205
Semințe de rapiță sau de rapiță sălbatică, chiar sfărâmate

1206 00
Semințe de floarea-soarelui, chiar sfărâmate

1212 91
Sfeclă de zahăr

Astazi cei de la control (fisc) au spus ca daca am facturat cu 9% arenda (repet...catre persoane fizice) trebuie sa am un certificat in care sa am trecut acel cod de la grau nedestinat insamantarii. Pai eu am recoltat graul ala de unde sa dau acel certificat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mazarea este supusa taxarii inverse? maryangel49 maryangel49 Am achizitionat mazarea in vederea insammintarii si am primit o factura fara tva in care se specifica taxare inversa.Este sau nu supusa taxarii inverse? (vezi toată discuția)
Taxare inversa cereale Glisa Glisa S-a prelungit taxarea inversa la cereale pana la 31 decembrie 2018 ? (vezi toată discuția)
Aplicare tva 9% kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie a primit o cantitate de faina de la un furnizor cu tva 24%. De la 1 sept. o vinde cu tva 9 % ? Multumesc! (vezi toată discuția)