avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa pe limita parcelei cu acceptul vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa pe limita parcelei cu acceptul vecinului

Am construit o casa pe limita parcelei cu acceptul vecinului cu acte notariale dar intre timp vecinul a vandut au venit noi cumparatori care nu respecta legislatia.As vrea sa stiu la ce distanta fata de zid pot sa puna arbusti , trandafiri si flori.

Alte discuții în legătură

Probleme de proprietate garbiny garbiny Buna ziua,am 3 intrebari: 1. Conform Noului cod civil,art.612:” Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului ... (vezi toată discuția)
Distanta legala fata de gard catalucan catalucan Buna ziua, am construit anul acesta o casa. In proiect distanta fata de gardul vecinului era de 60cm conform Codului Civil. Vecinul m-a amenintat ca o sa am ... (vezi toată discuția)
Aprobari constructii case/blocuri Adrian0585 Adrian0585 Salutare, am urmatoarea situatie: am construit o casa unde nu am respectat retragerea de 3m fata de un vecin si am facut constructia la 1,5m de acel vecin, dar ... (vezi toată discuția)