Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amnistie fiscala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amnistie fiscala

Buna seara. In anul 2011-2013 am fost in concediu crestere copil incasand o indemnizatie mai mare decat cea cuvenita , deoarece doamna secretara de la unitate(lucrez in invatamant) mi-a completat gresit salariul, in loc sa-mi treaca netul a trecut brutul.In august 2012 cei de la AJOFM au descoperit eroarea si in 6 luni am achitat o parte din bani(nu am stiut ca doar o parte). In august 2014 am primit o somatie ca mai am un rest de plata. INTREBARE : eu beneficiez de legea amnistiei fiscale????????
Legea nr.126/2014:
Art. III. 2
(1) Debitele cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului/stimulent/stimulent de inserţie acordate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializată în folosirea cu intenţie de către acesta a unor documente despre care cunoştea că au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către acesta a unor date neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii nu fac obiectul scutirii la plată, conform prevederilor art. II.

Din cate ar reiesi din lege nu faceti obiectul scutirii la plata.