Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

buna ziua!
am si eu o problema. in data de 25.05.2009 am fost concedita conform art.65(1) CM, pe motiv ca mi s-a desfiintat locul de munca (asistent manager). dreptul meu la preaviz este de 20 zile. conform art.67 CM salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil. eu m-am uitat in contractul colectiv al societatii si nu scrie nimic de salariile compensatorii dupa concediere. am dreptul la salarii compensatorii conform codului muncii si a contactului colectiv de munca la nivel national? cate salarii pot cere?( mentionez ca salariul meu de incadrare este de 803 brut cu 600 net). daca obtin aceste salarii mai pot beneficia de indemnizatie de somaj?
si inca o probleme. vreau sa imi iau concediu medical de 2 sapatamani ca sa mai suspend perioada de preaviz poate imi gasesc ceva de munca intre timp. afecteaza aceasta suspendare la obtinerea indemnizatiei de somaj?
1. Daca ne spuneti in ce ramura isi desfasoara activitatea firma, s-ar putea sa beneficiati mai mult de 1 salariu compensatoriu, cum e prevazut la nivel national. Chiar daca nu scrie nimic in CCM al unitatii, aveti dreptul la acel(e) salariu compensatoriu prevazut in CCM la nivel national sau ramura.
2. In conformitate cu L76/2002:
(11) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile;
Chiar daca in ccm nu este prevazuta plata salariilor compensatorii , conform ccm unic la nivel national aveti dreptul la un salar compensatoriu. La acesta se mai pot adauga , functie de ramura . Depuneti o cerere prin care solicitati plata compensatorie, cerere care trebuie sa fie luata in evidenta ( sa primiti un exempl inapoi cu nr de inregistrare) .
Concediul medical in conditiile expuse de D-voastra nu influenteaza acordarea indemnizatiei de somaj .
In perioada preavizului in cazul concedierii pe motivfe care nu tin de persoana salariatului (art 65 codul muncii), aveti posibilitatea sa munciti doar jumatate din programul de lucru, adica 4 ore pe zi fara diminuarea drepturilor salariale.
De asemenea, daca nu ati efectuat tot concediul de odihna, acesta se compenseaza in bani, iar acordarea a minim unui salariu compensator este reglementata de CCMUNN pe anii 2007-2010, in art 78.
pakos a scris:

1. Daca ne spuneti in ce ramura isi desfasoara activitatea firma, s-ar putea sa beneficiati mai mult de 1 salariu compensatoriu, cum e prevazut la nivel national. Chiar daca nu scrie nimic in CCM al unitatii, aveti dreptul la acel(e) salariu compensatoriu prevazut in CCM la nivel national sau ramura.
2. In conformitate cu L76/2002:
(11) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile;

lucrez la o firma de paza si protectie cu 8 ore/zi si la o firma de resurse umane cu 1 ora/zi
si la ambele firme mi s-a facut decizie de concediere ( firmele activeaza in cadrul aceluiasi grup)
pot cere salarii compensatorii de la ambele firme?
vechimea la firma de paza e de 2 ani si 5 luni ca asistent manager, iar la cea de resurse umane de 9 luni ca analist resurse umane
mai pot beneficia de somaj daca cer salariile compensatorii???????
dutzu, utilizator
Fiecare contract de munca pe care il aveti eset independent de calalalt.
Adica aveti drpetu la salariul compensator de la fiecare firma care desface CIm cu art 65. (legea nu distinge intre contracte cu timp de lucru normal sau partial)

Dreptul la somaj nu are absolut nicio legatura cu primirea salariilor compensatorii.