Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere- preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere- preaviz

Concediere cu art 65 alin 1, in preavizul de 20 de zile cate ore se munceste 8ore/zi?
In Codul muncii nu am gasit nimic legat de orele de m-ca in preaviz.
Eu stiam ca se poate si 4 ore/zi, considerand ca in celelalte 4 ore iti cauti un loc de munca.
Ce stiati dvs., ca se poate lucra doar 4 h/zi, era valabil pe vremea contractului colectiv unic la nivel national in 2007 - 2010. Acum acel contract nu mai este in vigoare.
Ar trebui sa verificati in contractul colectiv la nivelul unitatii dvs., sau in contractul colectiv la nivelul ramurii din care faceti parte.
Daca acolo nu gasiti ceva mai foavorabil, nu aveti dreptul sa lipsiti 4 h.
Multumesc, dar legat de salariu compensatoriu?
Nici despre el nu am gasit nimic in Codul muncii.
Nu se mai primeste?
Art.67 C.mun.
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Asadar, pentru a beneficia de salarii compensatorii trebuie ca acordarea acestora sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in Reg.Intern al acestuia ...