Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensionar gr.3 cu pfa plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensionar gr.3 cu pfa plata CASS

Buna! Stiu ca a mai fost discutata tema dar...............
Sunt pensionar de invaliditate gr. 3 din 2013 si am PFA.(apicultura ) din 2011
Intrebarea ar fi: in cazul meu se plateste Cass ?
Mentionez ca pensia =350 lei
Venitul la PFA nu a depasit 2500lei/an
multumesc anticipat!!!!
Pentru pensii mai mici de 740 lei nu se plateste CASS.
Multumesc pentru raspuns, inteleg ca pot sa stau linistit,
oricum este suficient de trist 350 lei dupa 20 ani de munca!:sorry:
Nu as sta chiar asa linistit. Va recomand sa cititi
art.296^23 al.3 Cod Fiscal:

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g), h) şi i), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e), datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate asupra tuturor acestor venituri.

Art. 296^21.

Contribuabili

(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, după caz:

a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale;

b) membrii întreprinderii familiale;

c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice;

d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;

Ca pensionar cu pensie mai mica de 740 lei erati asigurat fara plata contributiei conform art.213 al.2 lit.h corelat cu art.260 al.1lit.a^1 din Legea Sanatatii
In momentul in care obtineti venituri ca PFA cred ca va raportati la art. 296^23 al.3 Cod Fiscal.
Cel mai sigur intrebati la ANAF.

robert1958, utilizator
Da, tot asa am gandit si eu, am fost in fiecare an laANAF (predat formulare etc.) dar nu am intrebat de CAS si nici nu am primit instiintare in privinta............
Stiu ca vina e a mea ca nu am intrbat ,dar urmeaza.
Posibil sa-mi cere retroactiv?
Ce suma poate sa fie in 3 ani?
Multumesc pentru raspuns!!!!!!!!!!!!
Prevederea de care vorbeam (art.296^23 ) a fost introdusa prin OUG 125/2011 si a intrat in vigoare la 01 iulie 2012 Baza de calcul este salariul minim brut pe economie. Plus accesorii.