avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achitare numerar contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achitare numerar contract vanzare cumparare

am achizitionat un autoturism de la o persoana fizica prin contract vanzare cumparare in valoare de 5.500 lei pot sa-l achit numerar? cumparatorul fiin un SRL. VA MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: Cabinet Expert Contabil , Contabil 21:17, 22 Noiembrie 2014
In acest moment se aplica prevederile OG 15/1996 care limiteza platile cu numerar intre persoane juridice la 5000 lei /zi catre aceeasi persoana juridica, suma ce depaseste 5000lei poate fi achitata prin instrumente de plata fara numerar.
Daca este vorba de o plata facuta de o persoana juridica catre o persoana fizica legea nu prevede limitari, deci operatiunea nu este ilegala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Modalitate plata fact. peste 5000 lei rodia rodia Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei. Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei. Numerar nu ... (vezi toată discuția)
Registru casa- plati mai mari de 5000ron ioana_22 ioana_22 Buna ziua. Am si eu o problema, nu stiu cum se inregistreaza in registrul de casa platile mai mari de 5000 Ron. Chitanta reprezinta o depunere la banca. ... (vezi toată discuția)