Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achitare numerar contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achitare numerar contract vanzare cumparare

am achizitionat un autoturism de la o persoana fizica prin contract vanzare cumparare in valoare de 5.500 lei pot sa-l achit numerar? cumparatorul fiin un SRL. VA MULTUMESC!
In acest moment se aplica prevederile OG 15/1996 care limiteza platile cu numerar intre persoane juridice la 5000 lei /zi catre aceeasi persoana juridica, suma ce depaseste 5000lei poate fi achitata prin instrumente de plata fara numerar.
Daca este vorba de o plata facuta de o persoana juridica catre o persoana fizica legea nu prevede limitari, deci operatiunea nu este ilegala.