Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare- declaratie care nu corespunde adevarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare- declaratie care nu corespunde adevarului

Buna Ziua. Am cazierul curat. Insa in trecut am fost condamnat penal intr-o tara CSI. la angajare se cere (declaratie scrisa ca nu a fost condamnat penal pentru fapte ce-l fac incompatibil cu postul pentru care doreste sa concureze). Intrebare as putea sa mint in declaratie? sa zic ca nu am fost condamnat fara ca sa sufar in urma la aceasta.
nu este firesc sa procedati asa caci daca cumva se afla, intrati din nou intr-o alta belea - infractiune
Cand ati fost condamnat?
Am fost reabilitat anul trecut. Mentionez cazierul e curat.

Pai cum se poate afla? Daca condamnarea a avut loc in afara spatiului UE.

Mentionez ca nu tind spre procuratura sau judecatori, politie....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca cazierul este curat , atunci nu aveti de ce sa va faceti griji.
Ba imi fac griji pentru ca chiar daca cazierul este curat. Angajatorul cere declaratie despre condamnarile anterioare. Nu inteleg de ce omul chiar daca candva a pasit pe stanga si apoi sa reeducat sufera pe parcursul intregii vieti. Problerma e care daca scriu in declaratie ca nu am condamnari si prezint cazierul curat cine va cauta in adancuri. Totodata este raspundere penala pentru declaratii mincinoase e un fel de cerc inchis.Ma gandeam ca chiar daca iti schimbi numele si cetatenia codul numeric personal ramane acelasi. Si atunci ajungi la etapa cand de gandesti sa iti pui capat zilelor pentru ca deja nu vezi nici o solutie pentru a fi din nou cetatean educat respecatat si privit normal de catre angajatori.#-o