Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata concediu de odihna anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata concediu de odihna anual

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de acordarea concediului de odihna.
Un angajat are dreptul la 23 zile de CO anual conform contractului de munca, insa in
luna oct si noi a beneficiat de 30 zile calendaristice de concediu medical.
Este afectata durata CO de acea perioada de concediu medical?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Sa inteleg ca oricat ar fi concediu medical, ducand la extrem 12luni, salariatul mai are dreptul si la CO in acel an?
E cam greu sa aiba 12 luni de cm, ii trebuie o hotarare de la comisie, dar da, are dreptul la co. doar pe perioada concediului de crestere a copilului nu beneficiaza de co.
1. Concediu medical nu mai afecteaza durata concediului de odihna.

Salariatii intorsi din concediu medical mai au dreptul la concediu de odihna?
www.avocatnet.ro/content/art...

2. Este vorba despre sectorul bugetar sau privat ?
Este vorba de sectorul privat