avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata concediu de odihna anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata concediu de odihna anual

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de acordarea concediului de odihna.
Un angajat are dreptul la 23 zile de CO anual conform contractului de munca, insa in
luna oct si noi a beneficiat de 30 zile calendaristice de concediu medical.
Este afectata durata CO de acea perioada de concediu medical?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:06, 27 Noiembrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Sa inteleg ca oricat ar fi concediu medical, ducand la extrem 12luni, salariatul mai are dreptul si la CO in acel an?
E cam greu sa aiba 12 luni de cm, ii trebuie o hotarare de la comisie, dar da, are dreptul la co. doar pe perioada concediului de crestere a copilului nu beneficiaza de co.
1. Concediu medical nu mai afecteaza durata concediului de odihna.

Salariatii intorsi din concediu medical mai au dreptul la concediu de odihna?
www.avocatnet.ro/content/art...

2. Este vorba despre sectorul bugetar sau privat ?
Este vorba de sectorul privat

Alte discuții în legătură

Programare concedii de odihna tecuveronica tecuveronica Buna ziua! Trebuiesc intocmite programarile de concediu de odihna in aceasta perioada. As dori sa stiu daca in programare se trece doar numarul zilelor sau/si ... (vezi toată discuția)
Reclamatie catre itm bia-bianca bia-bianca angajatorul meu nu doreste sa imi acored concediul legal atunci cand doresc eu si spune ca nu este normal ca atunci cand un angajat isi ia concediu 10 zile ... (vezi toată discuția)
Refuzul acordarii co si concediului fara plata MmeButterfly MmeButterfly Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, eu si sotul meu ne confruntam cu urmatoarea problema: sotul meu a cerut patronului sau 6 zile de ... (vezi toată discuția)