avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TIMPUL LEGAL DE PASTRARE ACTE SALARII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TIMPUL LEGAL DE PASTRARE ACTE SALARII

Imi poate spune cineva care este timpul legal de pastrare a actelor de salarii? Si ma refer aici nu numai la statele de salarii, care se pastreaza 50 de ani. Ma refer si la declaratiile care se fac , la fluturasii de salarii !
Exista undeva in vreun ordin sau lege specificat ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:49, 2 Iunie 2009
Daca nu ma insel, termenul este de 5 ani.
Imi puteti da un act normativ in sensul asta?

Multumesc!
Legea contabilitatii, nr.82/1991, republicata in 2008, din care redau un extras:
Art. 25. -
(1) Registrele de contabilitate obligatorii şi documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitatea financiară se păstrează în arhiva persoanelor prevăzute la art. 1 timp de 10 ani, cu începere de la data încheierii exerciţiului financiar în cursul căruia au fost întocmite, cu excepţia statelor de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) se pot stabili, în mod justificat, prin ordin al ministrului economiei şi finanţelor, registrele de contabilitate şi documentele justificative care se păstrează timp de 5 ani.
tudorvaleriu a scris:

Legea contabilitatii, nr.82/1991, republicata in 2008, din care redau un extras:
Art. 25. -
(1) Registrele de contabilitate obligatorii şi documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitatea financiară se păstrează în arhiva persoanelor prevăzute la art. 1 timp de 10 ani, cu începere de la data încheierii exerciţiului financiar în cursul căruia au fost întocmite, cu excepţia statelor de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) se pot stabili, în mod justificat, prin ordin al ministrului economiei şi finanţelor, registrele de contabilitate şi documentele justificative care se păstrează timp de 5 ani.



As dori sa stiu daca declaratiile care se fac pentru angajati si fluturasii de salarii intra la "documente justificative care stau la baza inregistrarii in contabilitate"??? Sau in ce categorie de acte intra?! Si cat timp trebuie pastrate acestea !

Multumesc!
Documentul justificativ care sta la baza inregistrarilor in contabilitate a salariilor este Statul de plata.
Am avut un control de la ITM si mi-au cerut :- pontaje, condica de prezenta, contracte de munca- statele de plata
deci la solicitarea angajatului , angajatorul trebuie sa-i ofere fluturasul , insa nu este considerat document justificativ.

Alte discuții în legătură

Cat timp se pastreaza documentele contabile? analici analici Buna ziua Cati ani se pastreaza documentele contabile? (vezi toată discuția)
Timp de pastrare acte contabile mirceajk mirceajk Cat timp se pastreaza in arhiva contabila facturile emise si cele primite, inclusiv chitantele ? Care este prevederea legala ? ... (vezi toată discuția)
Cat timp se pastreza bilanturile si alte declaratii fiscale ? virgilius virgilius Buna seara. Imi poate spune cineva cat timp trebuie pastrate bilanturile contabile, declaratiile 100 si 300 si alte declaratii fiscale, dupa radierea unei ... (vezi toată discuția)