Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere punct de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere punct de lucru

Buna ziua,

puteti sa-mi comunicati va rog daca eu restructurez un angajat de pe un punct de lucru din Bucuresti pot sa mai angajez in tara unde am nevoie de personal, de exemplu mai pot angajat in Ploiesti pe aceeasi functie, dar in alta localitate. Doresc sa mentionez ca punctele de lucru nu au personalitate juridica. Va multumesc
Buna seara ,

Bineinteles ca da, aveti voie . Restrictia se aplica numai in cazul concedierilor colective . Nu este cazul din cele expuse de D-voastra .
Dar avand in vedere ca distanta nu este f mare intre cele 2 locatilati nu exista posibilitatea sa-i oferiti postul din Ploiesti? Intreb acest lucru deoarece stiu cat de greu este sa iti formezi un salariat .
buna ziua,

sunteti sigur de raspuns? ptr ca eu stiam ca nu se mai poate noua luni

multumesc
Este sigur ce vi s-a raspuns.

Regelementarea acestei situatii o gasiti incodul muncii, unde se mentioneaza expres si limitativ (doar in cazul concedierii colective!) :

Art. 72. - (1) Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi încadrări pe locurile de muncă ale salariaţilor concediaţi timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
(2) În situaţia în care în această perioadă se reiau activităţile a căror încetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligaţia de a transmite salariaţilor care au fost concediaţi o comunicare scrisă în acest sens şi de a-i reangaja pe aceleaşi locuri de muncă pe care le-au ocupat anterior, fără examen sau concurs ori perioadă de probă.
(3) Salariaţii au la dispoziţie un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data comunicării angajatorului, prevăzută la alin. (2), pentru a-şi manifesta în scris consimţământul cu privire la locul de muncă oferit.
(4) În situaţia în care salariaţii care au dreptul de a fi reangajaţi potrivit alin. (2) nu îşi manifestă în scris consimţământul în termenul prevăzut la alin. (3) sau refuză locul de muncă oferit, angajatorul poate face noi încadrări pe locurile de muncă rămase vacante

Concediere este considerata colectiva in conditiile urmatoare:

Art. 68. - (1) Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
b) cel puţin 10% din salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
(2) La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri