Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii concurs angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii concurs angajare

Buna ziua !

Daca la un concurs de angajare dosarul trebuie sa aiba si diploma de studii universitare in domeniul x,
- acestea trebuie sa fie de licenta in x sau
- e suficient master in X si licenta poate fi in alt ceva fata de X ?

Multumesc anticipat !
Buna seara,
depinde de postul pentru care doriti sa organizati concursul, dar este obligatoriu sa cereti nivelul de pregatire al acestuia si experienta.
ex:
Cerinte
- studii superioare in domeniul xxx, specializare xxx
- experienta in domeniu xxxx de minim xxx.

Diploma de licenta este suficienta, daca aceasta corespunde cu cerinta facuta. Masterul poate fi si in alt domeniul decat cel de licenta. Depinde foarte mult de post pentru ca anumite posturi cer si chiar necesita specializari, master.
Total Contabilitate, Contabil
@ romeovalentin

Trebuie sa aiba diploma de licenta in domeniul respectiv.
Diploma detinuta de concurent este de master si aceasta corespunde domeniului cerut in conditii.
Tocmai aici e probleme ca are licenta in alt ceva fata de ceea ce se cere la concurs.

Dar am citit Legea Educatiei si studiile universitare sunt impartite in 3 cicluri:
- ciclul I studii de licenta
- ciclul doi de masterat
- ciclul III de doctorat
Acum la concurs scrie ca se vor prezenta actele de studii universitate.....
Daca masterul corespunde ceriintei si licenta nu e Ok ?
poate participa la cocurs cu diploma de master in domeniul cerut sau trebuie licenta ? in domeniul cerut ?
I se descalifica sau nu dosarul ?

Multumesc !
Trebuie sa aiba diploma de licenta in domeniu . Semnificatia "studii universitare" se refera la diploma de licenat si nu la cea de master.
Mi-as dori sa stiu ce anume reglementeaza conditiile minime de studii pt. un post intr-o institutie din subordinea Ministerului Culturii si daca acestea sunt legate de categoria postului (adica IA,I, II)??

In regulamentul cadru pt. ocuparea posturilor, H.G. 286/2011, potrivit art. 4, alin (2):
Condiţiile specifice referitoare la studiile necesare pentru ocuparea posturilor vacante sau temporar vacante care necesită studii superioare ori studii superioare de scurtă durată se stabilesc în conformitate cu nomenclatoarele domeniilor şi specializărilor din învăţământul universitar de lungă durată şi scurtă durată, respectiv nomenclatoarele domeniilor de studii universitare de licenţă şi specializărilor şi programelor de studii din cadrul acestora.

Despre ce nomenclatoare e vorba?

Multumesc