Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare proprietate comuna fara partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare proprietate comuna fara partaj

Fostul sot a vindut o parte dintr-un imobil proprietate comuna fara a fi efectuat partajul si fara sa ma anunte.Acum sint citata in calitate de coproprietar pt întocmirea actului de vinzare cumparare.Cum pot anula vinzarea eu nefiind de acord sau cum ar trebui sa actionez in acest caz?
Bunul dobandit in timpul casatoriei are calitatea de bun proprietate comuna devalmasa.

( cota-parte din dreptul de proprietate nu este individualizata, bunul nu este fractionat, in materialitatea sa, in urma impartelii se va fractiona dreptul de proprietate ).

Imparteala, in timpul casatoriei, ori dupa desfacerea casatoriei prin divort, este realizabila numai daca este exprimat acordul de vointa al ambilor codevalmasi.

Asadar, actul de vanzare-cumparare incheiat este anulabil.( sanctiunea este nulitatea relativa).

Dumneavoastra va puteti exprima manifestarea de vointa, in sensul de a desfiinta actul juridic perfectat.

Cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate poate fi instrainata numai dupa ce se procedeaza la imparteala, care poate fi preceda de lichidarea regimului matrimonial.

Succes.

Inteleg ca nu s-a facut nicio vanzare, nu stiu unde sunteti citata...
Daca e vorba de instanta, trebuie vazut documentul.