avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere de la impozit pe venit la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere de la impozit pe venit la impozit pe profit

Buna ziua,

Am infiintat o firma in anul 2014, luna iunie, iar din iunie pana in septembrie am avut vanzari marfa de 150.000 lei. Pe 25 octombrie am platit impozit de 3% din CA de 150.000 lei, adica 4.500 lei.
Pe data de 20 noiembrie 2014 am vandut un stoc de marfa de 200.000 lei, deci am depasit plafonul de 65.000 eur, prevazut pentru impozitul pe venit. In maxim 30 zile trebuie sa depun declaratie 010 la Finante, pentru a deveni platitor de impozit pe profit.
Intrebararile mele sunt:
1. pe 25.01.2015 voi plati impozit pe profit?
2. profitul net pentru perioada iunie 2014 - decembrie 2014 va fi de 5.000 lei (am luat in calcul veniturile totala si cheltuielile deductibile totala de la infiintare pana la 31.12.2014). Impozitul de plata pe 25.01.2015 va fi 16%*5.000 lei = 800 lei?
3. diferenta dintre impozit pe venit pe care l-am platit pe 25 oct (4.500 lei) si impozitul pe profit pe care trerebuie sa-l platesc pe 25.01.2015 (800 lei) pot sa o recuperez cumva? Daca da, cum?

Va multumesc.I
Prevederi cod fiscal :ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanţă şi management

Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în prezentul articol, luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.

Norme metodologice:ART. 112^6

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite, luându-se în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt îndeplinite oricare dintre cele două condiţii, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sau a ponderii veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale de peste 20% inclusiv sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

1. Nu pe 25.01.2015 ci pe 25.03.2015, fiind atent la completarea paginii 2 din declaratia 101. Acolo aveti randuri separate pentru impozit micro deja declarat si impozit pe profit deja declarat. (sunt care devin platitori in luna iunie de exemplu si pot completa ambele randuri). D-voastra veti avea impozit micro 4500 si impozit pe profit deja declarat zero. Restul de plata care rezulta (daca e cazul) va fi impozit pe profit.
2. Daca profitul impozabil final va fi de 5000 lei, veti avea impozit pe profit de recuperat de 4500-800 lei (3700 lei). Acesta se va recupera din sumele de plata in perioadele urmatoare.
3. Am raspuns la pct. 2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperarea impozitului pe venit klm0909 klm0909 Buna ziua, Am infiintat o firma in anul 2014, luna iunie, iar din iunie pana in septembrie am avut vanzari marfa de 150.000 lei. Pe 25 octombrie am platit ... (vezi toată discuția)
Trecere de la impozit pe venitul mocrointreprinderii la impozit pe profit klm0909 klm0909 Buna ziua, Am infiintat o firma in anul 2014, luna iunie, iar din iunie pana in septembrie am avut vanzari marfa de 20.000 lei. Pe 25 octombrie am platit ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la microintreprindere cu 3% la 16% impozit pe profit claudana claudana Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spune-ti in cazul in care o microintreprindere care in prezent plateste trimestrial 3% impozit pe venit si are un capital ... (vezi toată discuția)