Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pasi de urmat dupa obtinerea certificatului ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pasi de urmat dupa obtinerea certificatului constatator de la Orc

Care sunt pasi de urmat dupa obtinerea certificatului constatator de la Orc pentru a incepe activitatea la un punct de lucru?
Inregistrarea pct de lucru la ANAF.
Mai departe depinde de ce tip de activitate desfasurati acolo.
CERTIFICAT CONSTATATOR

Certificatul constatator prezintă starea la zi a firmei şi cuprinde următoarele informaţii:

denumirea (firma);
emblema;
numărul de înregistrare în registrul comerţului;
codul unic de înregistrare;
starea firmei;
forma juridică;
sediul social/profesional;
durata de funcţionare;
obiectul de activitate - domeniul şi activitatea principală;
capitalul social (subscris şi vărsat), numărul şi valoarea părţilor sociale;
asociaţii, datele de identificare, numărul părţilor sociale atribuite fiecărui asociat pentru aportul său, participarea la capitalul social şi la profit şi pierdere (pentru societăţile cu răspundere limitată, în comandită simplă sau în nume colectiv);
Administratorii/Membrii Consiliului de administraţie şi Directorii (în sistemul unitar)/ Membrii Consiliului de supraveghere şi Membrii Directoratului (în sistemul dualist), datele de identificare şi durata mandatului cu puterile conferite;
cenzorii/auditorii financiari;
sediile secundare;
activităţi şi sedii autorizate;
indicatorii din situaţiile financiare anuale;
alte menţiuni referitoare la măsuri asiguratorii şi condamnări penale.
Tarif conform H.G. nr. 902/2012: 45 lei
Se eliberează pe loc

Modalităţi de acces la informaţii

online, prin accesarea serviciului InfoCert (nu necesită utilizarea unei semnături electronice; plata se efectuează doar prin card bancar)
online, prin portalul ONRC, aici (necesită utilizarea unei semnături electronice; plata se efectuează prin card bancar sau ordin de plată)
e-mail: onrc@onrc.ro (plata prin ordin de plată sau la ghişeu)
fax nr. (+40-21) 316 08 29 (plata prin ordin de plată sau la ghişeu)
prin poştă (plata prin ordin de plată; se achită suplimentar tariful auxiliar de 8 lei)
la ghişeu – ONRC şi oficiile registrului comerţului de pe lângă tribunale

DETALII: [ link extern ]
salina artificiala
Autorizatii de la primarie pt contruirea acesteia, de la mediu, DSV, etc.