Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca ca persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca ca persoana cu handicap

Barbat persoana cu handicap accentuat din 1996 actualmente pers. cu handicap accentuat permanent , am vechime 7 ani si 2 luni , norma intreada - 8 ore . Cu vechimea asta daca ies la pensie de invaliditate , ce pensie o sa primesc ? In afara de pensia de 350 de ron mi se adaoga si cei 7 ani si 2 luni munciti cu contract de munca ? Multumesc mult de raspuns
Daca veti fi incadrat intr-un grad de invaliditate,doar cei 7 ani si 2 luni vor intra in calculul punctajului mediu anual.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari.
Pensia de invaliditate(indemnizatia minima pentru pensionari)se poate cumula cu indemnizatia de handicap.