avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Daca tatal nu plateste pensia de intretinere 3 luni, dar lasa la vecini o punga ce contine diverse produse de circa 200 ron asta inseamna ca si-a achitat datoria sa fata de copil?
El asa considera.
Banii nu trebuiesc virati lunar in contul copilului cum a hotarat instanta?
Cel mai recent răspuns: Vicky1 , utilizator 15:46, 6 Decembrie 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca prin hotarare s-a stabilit s-o plateasca in bani, e obligat sa faca asta.
Puneti in executare hotararea.
Va multumesc mult.

El spune ca nu va plati acei bani niciodata. S-a stabilit 25% din salariul sau pana la 18 ani ai copilului. Si ca ne va tine prin tribunale cat vrea el si tot nu va plati.

Executorul judecatoresc unde il pot gasi?
Si imi trebuie hotararea de la divort pe care nu o am, este din septembrie. Si sotul are cheile de la cutie si a mai sustras si primele documente pe care trebuia sa le primesc cand a intentat divortul.
De unde pot lua hotararea de divort?

Daca intre timp el face apel, eu tot pot apela la un executor pentru a recupera sumele restante?


Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
Vicky1, utilizator
Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema, multumesc.
O copie a hotararii o luati de la instanta, faceti cerere la arhiva pt eliberarea unei copii legalizate.
In ce priveste pensia, o puteti pune in executare hot obtinuta la fond.


Art. 7
Executorul judecatoresc are urmatoarele atributii:
a) punerea in executare a dispozitiilor cu caracter civil din titlurile executorii;

Art. 8
Executorii judecatoresti isi indeplinesc atributiile in circumscriptia curtii de apel in raza careia se afla judecatoria pe langa care functioneaza, daca prin lege nu se dispune altfel.

Art. 9
(1) In cazul prevazut la art. 7 lit. a) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in a carei raza teritoriala urmeaza sa se faca executarea.
(2) In cazul urmaririi silite a bunurilor este competent executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in a carei raza teritoriala sunt situate sau se afla acestea. Daca bunurile urmaribile se afla in circumscriptiile mai multor curti de apel, competenta apartine oricaruia dintre executorii judecatoresti care functioneaza pe langa una dintre acestea.
(3) In cazul prevazut la art. 7 lit. e) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel unde sunt situate sau se afla bunurile in privinta carora s-a dispus aplicarea acestei masuri.
(4) In cazul prevazut la art. 7 lit. f) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in a carei raza teritoriala se va face constatarea.
(5) In celelalte cazuri prevazute la art. 7 este competent orice executor judecatoresc investit de partea interesata.
in link aveti si lista curtilor de apel
[ link extern ]
Ca ex daca va alegeti un birou al executorului din bucuresti, are compententa si in Calarasi, Teleorman, Ialomita, Giurgiu.
Birourile executorilor le gasiti pe internet.
Cautati birouri in localitatea care va intereseaza.



Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
gi-jane2, moderator
In celalalt post era vorba si de partaj. Imi cer scuze daca am gresit.
Multumesc mult pentru ajutor.

Ultima modificare: Joi, 4 Decembrie 2014
Vicky1, utilizator
I-am dat mesaj fostului sot in legatura cu pensia copilului. Ca la sfarsitul lui noiembrie zicea ca va trimite bani copilului. M-am gandit ca poate ne intelegem.

Imi da mesaje pline de ura. Se razbuna pe mine neplatind pensia copilului. Ca oricum el nu vede copilul si ii e incalcat dreptul sau de tata???

Spune ca daca nu am hotararea definitiva nu pot face nimic. Ca el face apel si o tine numai in procese. Si ca nu are ce sa-i execute ( are o masina , conteaza?). Si ca oricum sunt foarte putini bani. Are asta vreo relevanta? E vreo suma minima?

Dvs. ati spus ca se poate apela la un executor si cu hotararea de fond. Hotarare ce o pot scoate de la arhiva judecatoriei. Si acest executor va fii platit de catre el.

Sper ca am inteles bine si voi incepe demersurile in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura executare cetatean strain adelinai adelinai Buna ziua, dupa multe termene si sentiinte , am castigat definitiv un proces de recuperare a banilor pe care i-am imprumutat unui cetatean strain cu rezidenta ... (vezi toată discuția)
Exercitare drepturi tutoblu tutoblu Buna seara, un executor judecatoresc are drept de executie in alt judet,in afara de cel in care el are domiciliul si sediul sau? Debitorul are domiciliu in ... (vezi toată discuția)
Executori judecatoresti doru533 doru533 Buna ziua.As dori sa stiu daca executorii judecatoresti au o anumita arie de competenta sau sant autorizati pe toata tara.Mai concret ,un executor din ... (vezi toată discuția)