Forum Discuţii juridice Executare silită Preluare imobil in contul creantei
Discuție deschisă în Executare silită

Preluare imobil in contul creantei

Buna ziua
Detin o creanta garantata cu ipoteca imobiliara rang I.
Datorita faptului ca debitorul nu si-a indeplinit obligatiile de plata am hotarat sa pun in executare creanta prin executarea silita a imobilului ipotecat.
In extrasul de CF dupa notarea efectuata de mine (ipoteca de rang I) apare inscris ANAF cu sechestru (ipoteca legala).
Dupa mai multe publicatii fara licitatori am hotarat sa recurg la preluarea imobilului in contul creantei la pretul de 75% din pretul de evaluare.
In acest caz sunt obligat sa depun si suma pe care ANAF o are de recuperat de la debitorul meu ? (tinand cont ca eu nu am recuperat chiar si asa debitul integral).
Este intemeiata solicitarea executorului de a ma obliga sa depun eu banii datorati de debitor catre ANAF?

Astept cu deosedit interes opinia dumneavoastra.
Nu, chiar daca s-ar fi vandut la licitatie altuia, tot dvs ati fi luat banii.