Forum Discuţii juridice Executare silită Vanzare licitatie executare silita - pret \\"serios\\" ...
Discuție deschisă în Executare silită

Vanzare licitatie executare silita - pret "serios" vs. "cel mai mare pret oferit"

Salutare tuturor,

In urma unei discutii cu un forumist, sunt curios care sunt parerile din forum, argumentate, in ceea ce priveste incidenta sau, dimpotriva, lipsa incidentei "pretului serios" in vanzarea la licitatie in procedura executarii silite.

Este suficient, in opinia dvs., ca un pret sa fie exclusiv "cel mai mare oferit" in cadrul licitatiei, sau este nevoie ca pretul sa fie inclusiv "serios" ?

Altfel spus, dispozitiile art. 845, alin. 8 NCPC se completeaza cu dispozitiile art. 1660, alin. 2 NCC sau le exclud, in virtutea principiului "specialia generalibus derogant" ?

Va multumesc frumos !
Din practica judiciara rezulta ca nu ajunge sa fie pretul cel mai mare , ci trebuie sa fie si serios.