Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Liberare conditionata

Sotul meu are de savarsit o pedeapsa de 1 an de inchisoare cu executare. I se poate refuza liberarea conditionata pentru neplata cheltuielilor de judecata? Cum trebuie procedat in legatura cu ele? Am inteles ca nu poate fi liberat conditionat daca nu indeplineste obligatiile civile stabilite prin hotararea de condamnare, dar ce presupun mai exact aceste obligatii? Multumesc anticipat!
Se poate orice.
Ca sa nu riscati oamenii angajeaza avocat care studiaza cazul si pregateste corespunzator apararea.
Deci este nevoie de avocat si la liberarea conditionata. Este vreun termen in care sa se plateasca cheltuielile de judecata?
ManuelaPalmatu a scris:

Deci este nevoie de avocat si la liberarea conditionata. Este vreun termen in care sa se plateasca cheltuielile de judecata?

Nu ştiu să existe un termen prevăzut de lege dar va trebui să plătiţi mai mult în cazul executării silite, adică inclusiv cheltuielile de executare.