Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

un copil minor are dreptul la pensia de urmas daca unul din parinti a decedat si a cotizat vreo 15 ani la pensii?
Da.

Legea 263/2010

ART. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

ART. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:

b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

interesant pt ca am citit ca se acorda pensia de urmas ,copilului sau sotului supravietuitor,daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pt obtinerea unei pensii
"daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pt obtinerea unei pensii"
Daca nu era pensionar .... indeplinea conditiile pt obtinerea unei pensii ......de invaliditate.
1. Mergeti la Casa de Pensii cu actele necesare pentru pensie de urmas (lista cu acte o luati tot de la Casa de Pensii).

2. Tatalui decedat i se va calcula o pensie de invaliditate gr.I din care se va stabili cuantumul pensiei de urmas.