Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere obligatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere obligatorii

Buna ziua!

Lucrez la o firma de consultanta. Conform Codului Muncii, zilele de 25 si 26 decembrie sunt libere obligatoriu sau tine de angajator? Seful meu zpune ca sunt obligatorii pentru bugatari si el nu ar fi obligat sa ne acorde aceste zile libere. Am citit ca sunt libere obligatorii legale dar "(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator".
Art. 139. C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
.....
- prima si a doua zi de Craciun;
....
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Zilele de sărbătoare legală constituie un drept pentru salariat, acordarea lor se face de către angajator, care este obligat să ia măsuri de ordin administrativ organizatoric, in acest caz.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
(3) Contraventiilor prevazute la alin. (1) li se aplica dispozitiile legislatiei in vigoare.

Prin urmare, nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei