Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poprire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poprire pensie

Buna dimineata

Se poate pune poprire pe o pensie revizuibila in cuantum de 428 lei ?
Art. 728 spune altceva
Va rog sa ma lamuriti .#-o

o zi buna .
Art. 728 C.proc.civ. -Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
.....

Pe cale de interpretare, si o pensie revizuibila poate face obiectul unei executari silite.
Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.
Avand venitul de 428 lei se poate retine o treime din ea ?
Intr-adevar, din pensia respectiva se pot face retineri.