Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical 90 de zile avand si cod 06
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical 90 de zile avand si cod 06

Buna ziua,
Am urmatoarea problema: un salariat este in CM de la 01.11.2014 pana in prezent si spune ca v-a mai fi inca 2-3 luni. A adus CM-urile pe decembrie, initial si in continuare de la 01.01.2015 pana pe 31.01.2015.Dupa parerea mea ptr. CM din 01.01.2015-31.01.2015 depaseste cele 90 de zile calendaristice si ar trebui ca ultimul CM sa fie dat pana in 29.01.2015 si altul din 30.01.2015 care sa fie vizat de comicie. Intrebarea mea este daca la cele 90 de zile calendarictice se ia in calcul codul 06 (urgenta medico-chirurgicala). Daca nu se ia in calcul codul 06 atunci ultimul CM ar fi valabil si fara aviz medic expert si nu mai trebuie sa-l dau inapoi salariatului pentru a face modifcarile. Ma intereseaza foarte mult deoarece nu vreu sa-l pun pe drum fara motiv.
Daca boala angajatului se incadreaza in articolele de mai jos, atunci nu este necesar avizul medicului expert pana la implinirea duratelor maxime precizate.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 24
(1) Concediile medicale pentru incapacitate temporarã de muncã se acordã pe o duratã de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnãvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi pânã la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiazã dupã cum urmeazã:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţionalã de Asigurãri de Sãnãtate, denumitã în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sãnãtãţii;
b) un an, cu drept de prelungire pânã la un an şi 6 luni de cãtre medicul expert al asigurãrilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã meningealã, peritonealã şi urogenitalã, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii;
c) un an şi 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã operatã şi osteoarticularã;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pânã la maximum un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru alte forme de tuberculozã extrapulmonarã, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(4) Pentru obţinerea avizelor prevãzute la alin. (2) şi (3), medicul curant va întocmi un referat medical conform modelului prezentat în anexa nr. 8; referatul medical se va transmite la cabinetul de expertizã medicalã şi recuperare a capacitãţii de muncã din a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul asiguratul.

ART. 26
Asiguraţii care prezintã unele dintre bolile cardiovasculare menţionate în anexa nr. 7 beneficiazã de concediu medical pânã la durata maximã prevãzutã de lege.

ART. 27
Asiguraţii bolnavi de SIDA sau neoplazii de orice tip, în funcţie de stadiul bolii, beneficiazã de concediu medical pânã la duratele maxime prevãzute de lege.

ART. 28
Asiguraţii bolnavi de tuberculozã pulmonarã sau extrapulmonarã beneficiazã de concediu medical pânã la duratele maxime prevãzute de lege.

ART. 29
În situaţiile prevãzute la art. 26, 27 şi 28, certificatele de concediu medical se elibereazã pentru perioade de maximum 30 de zile calendaristice numai de medicul curant din unitãţile sanitare care acordã asistenţã medicalã în specialitãţile respective.

Daca nu se regaseste in situatiile de mai sus, atunci puteti trimite angajatul la medic sa corecteze certificatele asa cum ati spus, din 30.01.2015 sa aiba certificat vizat de medicul expert.
Multumesc,
Situatia se prezinta astfel: cod 06- 14 zile ( 01.11.2014-14.11.2014)
cod 01- 20 zile ( 15.11.2014- 04.12.2014)
cod 14- 58 zile ( 05.12.2014 - 31.01.2015) Total 92 zile.
Acum inteleg ca pe cod 14 nu ar trebui anulat cm. ianuarie.
Dar casa de asigurari prin telefon spune ca nu , la 90 zile viza. Am sunat de 3 ori cu 3 persoane diferite.
Cum ati proceda in situatia mea?
Certificatul pe ianuarie este valabil.
La telefon v-au raspuns persoane neavizate. Nu toti angajatii casei de sanatate sunt la zi cu legislatia in vigoare, din pacate.
Viza medicului expert se va splicita doar din prima zi dupa expirarea duratei maxime precizate in articolele evidentiate in mesajul anterior.
Daca vreti sa va convingeti, ar trebui sa mergeti la casa de sanatate la compartimentul care verifica certificatele medicale in vederea restituirii catre angajatori a indemnizatiilor platite angajatilor.
Multumesc ptr. raspunsuri.
Asa am facut, am mers cu dosarul ptr. (restituire suma C.M.-angajator) si am intrebat acolo fiind pregatita si cu articolul din norme. Raspunsul a fost: cod 14 nu modifica durata CM. deci are dreptul la 1 an cu prelungire inca 6 luni cu aviz m.e. Din 05.12.2014 pana in 05.12.2015 fara aviz dupa aceasta data cu aviz medic expert.
Cu stima!