Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restituire cheltuieli de executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restituire cheltuieli de executare

pentru un debit la BRD in suma de 60.000 lei executorul judecatoresc a obtinut in instanta recuperarea debitului prin exectare silita a imobilului de domiciliu . pentru aceasta a stabilit o cheltuiala de executare de 5.332 lei fara TVA . Fara a face nimic in afara de a nota in cartea funciara a somatiei imobiliare , am achitat din proprie initiativa a intregului debit inclusiv cheltuielile de executare . Avand in vedere cele prezentate pot cere returnarea onorariului reprezentand cheltuieli de executare si cum . Va multumesc pentru sprijin .
Pentru raspuns la obiect este necesar sa prezentati minimum de date relevante
Executorul judecatoresc cu scopul legitim de recuperare credit nerambursat,pe langa notarea somatiei la OCPI,realizeaza o procedura complexa catre mai multe autoritati,inclusiv expert tehnic
Cheltuielile de executare reprezinta in fapt
1. taxele de timbru necesare declansarii executarii silite
2. onorariul executorului judecatoresc, stabilit potrivit legii
3. onorariul avocatului in faza de executare silita
4. onorariul expertului, al traducatorului si al interpretului
5. cheltuielile efectuate cu ocazia publicitatii procedurii de executare silita si cu efectuarea altor acte de executare silita
6. cheltuielile de transport
7. alte cheltuieli prevazute de lege ori necesare desfasurarii executarii silite
cheltuielile de executare urmează a fi suportate de debitor şi în cazul în care, somat fiind potrivit art.667, execută obligaţia de îndată sau în termenul acordat de lege, însă, în această situaţie, el nu va fi ţinut să suporte decât cheltuielile pentru actele de executare efectiv îndeplinite, precum şi onorariul executorului judecătoresc şi, dacă este cazul, al
avocatului creditorului, proporţional cu activitatea depusă de aceştia.

Daca apreciati ca sumele au fost netemeinic impuse,pentru recuperare formulati actiune in instanta